Kontynuując korzystanie z tej strony, oświadczasz że akceptujesz naszą Politykę prywatności i cookies.
Jak przechowywać perfumy?

Perfumy to dla wielu osób kompozycje zapachowe, które są wyrazem naszego charakteru, osobowości lub aktualnego nastroju. Z uwagą dobieramy je do danej okazji czy ubioru. To właśnie dzięki nim nawet podczas bardzo intensywnego dnia możemy czuć się nie tylko świeżo, ale również elegancko. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wymagają one prawidłowego przechowywania, aby delikatne związki zapachowe nie utraciły swoich wyjątkowych właściwości. Gdzie zatem najlepiej przechowywać perfumy i czego koniecznie unikać? O tym wszystkim piszemy poniżej.

 

Czy perfumy mają datę ważności?

Zacznijmy od tego, że perfumy są mieszanką różnych składników, przede wszystkim alkoholu oraz olejków eterycznych. Stężenie tego drugiego zależy od tego, z jakim dokładnie produktem mamy do czynienia. Dla przykładu woda perfumowana posiada w swoim składzie od 10 do 25% zawartości substancji zapachowych, natomiast woda toaletowa ma ich już znacznie mniej, bo między 5 a 10%. W przypadku perfum, podobnie jak wszystkich innych kosmetyków, musimy pamiętać o tym, że posiadają one swoją datę ważności. Może być ona bardzo różna i wynosić od roku do nawet 3 lat po otwarciu buteleczki perfum. Istnieje jednak szereg czynników powodujących, iż kompozycje zapachowe tracą zapach oraz trwałość znacznie wcześniej. W takim przypadku nawet prawdziwe perełki sztuki perfumeryjnej będziemy musieli wyrzucić, gdyż nie tylko zmienią swój wspaniały zapach, ale dodatkowo mogą wywołać uczulenie.

 

Jak rozpoznać zepsute perfumy?

Zanim przejdziemy do tego, jak prawidłowo przechowywać perfumy, na początku dobrze wiedzieć, jak rozpoznać te, których już nie powinniśmy używać. Jeżeli nasze wymarzone perfumy zmieniają barwę na ciemniejszą, a dodatkowo brudzą ubranie, to znak, że mogły stracić swoje właściwości. W takim przypadku, jeżeli podejrzewamy, że ich kolor się zmienił, warto niewielką ilość rozpylić na przykład na materiałowej chusteczce. Unikniemy wtedy ryzyka pobrudzenia ubrania. Jak jeszcze możemy rozpoznać stare perfumy? Zepsute perfumy zmieniają oczywiście również swój zapach. Staje się on wtedy kwaśny, zjełczały i w niczym nie przypomina tego, który był naszym ulubionym. Ponadto intensywność zapachu jest wtedy znacznie mniejsza, więc nawet najlepsza kompozycja zapachowa nie będzie długo utrzymywać się na skórze.

 

Co szkodzi perfumom?

Nawet drogie perfumy stracą trwałość i przestaną zachwycać zapachem, kiedy narazimy je na różne szkodliwe czynniki. Co zatem jest najgorszym wrogiem perfum? Otóż tutaj należy wymienić w pierwszej kolejności promieniowanie słoneczne, intensywne światło, duże wahania temperatur, a także wilgoć. W ten sposób możemy szybko zniszczyć zapach lub sprawić, że do wnętrza flakonika przedostają się na przykład bakterie (ma to miejsce, kiedy pozostawiamy otwarte buteleczki). Trzymanie perfum w prawidłowych warunkach jest niezwykle ważne, a wymienione czynniki szkodliwe pomogą nam odkryć, jakich miejsc należy unikać.

 

Jak przechowywać perfumy?

Jak odpowiednio przechowywać perfumy, aby nie narażać ich na szkodliwe czynniki? Otóż podstawowym błędem jest trzymanie ich w łazience. Dla wielu osób taka informacja jest sporym zaskoczeniem, gdyż to właśnie w tym pomieszczeniu trzymamy wszystkie kosmetyki, niezbędne podczas codziennej toalety. Kolekcja perfum często eksponowana jest na półce pod lustrem, gdzie układamy flakoniki obok kremów i pozostałych akcesoriów do pielęgnacji. Pamiętajmy jednak o tym, że to właśnie w łazience występuje spora wilgoć oraz duże wahania temperatur (na przykład podczas kąpieli, kiedy to do wanny nalewamy sporą ilość ciepłej wody, a w całym pokoju unosi się para wodna). Błędem jest też trzymanie perfum w pobliży źródeł ciepła - okna, kaloryfera, pieca bądź kominka. W każdym domu lub mieszkaniu z całą pewnością znajdziemy całkiem sporo miejsca, gdzie bez obaw można przechowywać perfumy.

 

Najlepiej trzymać perfumy w zacienionym miejscu, gdzie panuje stała temperatura. Optymalna to około 20-25 stopni. Idealnymi pomieszczeniami będą na przykład sypialnia lub przedpokój. Buteleczki danych perfum możemy ustawić na toaletce, półce lub schować je w szafce (koniecznie jednak w pozycji pionowej). Ustawione w ten sposób flakony cieszą oko, a jednocześnie nie są narażone na światło, wilgoć czy zmiany temperatury. Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak przechowywać perfumy? Istotne jest też to, aby do przechowywania perfum używać odpowiednich zabezpieczeń. Tutaj nie musimy inwestować w żadne akcesoria, gdyż najlepiej trzymać perfumy w oryginalnych tekturowych pudełeczkach. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się ich niezmienionym zapachem przez znacznie dłuższy czas.

 

Podsumowanie

Przyjemność kolekcjonowania ulubionych zapachów to hobby nie tylko wielu kobiet, ale także panów. Trzeba pamiętać, że nawet wymarzone perfumy przestaną zachwycać zapachem, gdy nie będziemy ich prawidłowo przechowywać. Nieprzyjacielem perfum są m.in. wilgoć czy promienie słoneczne, dlatego koniecznie unikajmy miejsc, gdzie takie warunki panują. Perfumy przechowujmy też w oryginalnym, kartonowym pudełku, aby dodatkowo zapewnić im cień. Kolejna ważna sprawa, o której trzeba pamiętać - perfumy się psują, zatem kontrolujmy flakoniki. Zwracajmy też uwagę na zmianę zapachu perfum, który może świadczyć o tym, że produkt mógł stracić swój termin ważności. Odpowiednio przechowywane perfumy są w stanie utrzymać wspaniały zapach na naszej skórze przez długi czas. Dobrze jest zatem zadbać o naszą ulubioną kompozycję zapachową i właściwe przechowywanie perfum.

    Zostaw komentarz