Kontynuując korzystanie z tej strony, oświadczasz że akceptujesz naszą Politykę prywatności i cookies.
Te same perfumy, odmienny zapach - dlaczego perfumy na każdym pachną inaczej?

Zapachy

Konkretny zapach zostaje nam polecony na przykład przez bliską osobę lub sami czujemy, że pachnie ona wyjątkowo. Wówczas podejmujemy spontaniczną decyzję, aby zakupić dokładnie taki sam flakonik. Niestety, już po pierwszym użyciu przychodzi rozczarowanie, a nas zaczyna nurtować jedno pytanie - dlaczego perfumy na mnie nie pachną? Czy to naprawdę możliwe, aby te same perfumy na każdym pachniały inaczej?


Zapach perfum a rodzaj skóry

Perfumy aplikujemy najczęściej na skórę, dlatego to właśnie od niej zależy to, jak prezentuje się dany zapach. Warto mieć ten czynnik na uwadze, gdy dobieramy kompozycje zapachowe dla siebie. Od czego zależy zapach perfum na skórze? Przede wszystkim od jej rodzaju. Skóra sucha wchłania zawarte w perfumach olejki zapachowe, dlatego są one znacznie słabiej wyczuwalne. Nie powinno nas zatem dziwić, że co jakiś czas musimy spryskiwać się nimi ponownie, aby zachować trwałość perfum. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku osób z tłustą skórą. To właśnie cienka warstwa tłuszczu powoduje, że olejki eteryczne są na niej dłużej wyczuwalne, a sam zapach bardziej intensywny. Jak widać, tłusta skóra nie prezentuje się może zbyt estetycznie, ale niezwykle pozytywnie wpływa na trwałość perfum.


Temperatura ciała

Oprócz rodzaju skóry warto zwrócić uwagę również na temperaturę naszego ciała. Im jest ona wyższa, tym zapach będzie bardziej intensywny. Właśnie dlatego latem, kiedy temperatury bywają naprawdę wysokie, decydujemy się na lekkie nuty zapachowe, a zimą na kompozycje znacznie bardziej wyraziste. Dany zapach inaczej będzie się również prezentować na osobach, które prowadzą intensywny tryb życia, a inaczej na tych, które unikają wysiłku i prowadzą statyczny tryb życia. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby trwałość perfum była naprawdę wysoka, zwróćmy uwagę również na to, jak intensywnie żyjemy - czy uprawiamy sporty lub naszą pasją jest na przykład taniec. Pod tym kątem powinniśmy dopasować odpowiednie kompozycje zapachowe.


Wpływ diety na zapach perfum

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na ostateczny zapach perfum może mieć również wpływ nasza dieta. Jeśli jesteśmy miłośnikami intensywnie pachnących potraw, których głównymi składnikami są czosnek czy cebula, to ich aromat może wydostawać się przez pory wraz z potem. W połączeniu z olejkami eterycznymi otrzymamy zupełnie inną kompozycję zapachową niż w przypadku osób, których dieta pozbawiona jest wspomnianych produktów. Warto mieć na uwadze też to, że trwałość perfum jest mniejsza u wegetarian niż osób spożywających dużą ilość mięsa.


Inne czynniki

Istnieją oczywiście jeszcze inne czynniki, które powodują, że na każdej osobie perfumy pachną inaczej. Wśród nich wyróżnić możemy pH skóry lub to, jakie kosmetyki stosujemy na co dzień. Zapach perfum może się zmieniać pod wpływem intensywnego żelu pod prysznic, mydła czy balsamu do ciała. Jeżeli więc szukamy idealnych perfum, to nie warto kierować się tym, jak pachną one na innych osobach, ale wziąć pod uwagę nasze indywidualne cechy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zapachem, który najlepiej pasuje właśnie do nas.

    Zostaw komentarz