Kontynuując korzystanie z tej strony, oświadczasz że akceptujesz naszą Politykę prywatności i cookies.
Jak sprawdzić trwałość perfum?

Kiedy poszukujemy idealnych perfum, dużą uwagę zwracamy nie tylko na nuty zapachowe, ale także ich trwałość. Bardzo ważne jest to, aby ulubiony zapach utrzymywał się na skórze przez cały dzień, bez potrzeby jego częstego odnawiania. Wybierając się do drogerii lub zamawiając produkty w internecie, wcześniej warto wiedzieć to, w jaki sposób sprawdzić, jak długo zapach utrzymuje się na skórze. Okazuje się bowiem, że zakup perfum wcale nie jest tak prosty, jak może nam się z pozoru wydawać. W perfumerii często popełniamy wiele błędów, które utrudniają nam znalezienie idealnego, trwałego zapachu. Dużym błędem jest na przykład aplikowanie go na papierowy tester albo pocierania na skórze. Jak zatem sprawdzić trwałość perfum? Co koniecznie trzeba wiedzieć? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, dzięki któremu łatwo wybierzesz oryginalne perfumy, doskonałe na różne okazje.

 

Trwałość perfum a kompozycje zapachowe

 

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że wyróżniamy kilka nut zapachowych, a mianowicie cytrusowe, owocowe, kwiatowe, ziołowe, zielone, zwierzęce oraz drzewne. Przyjęło się, że męskie zapachy to przede wszystkim dwie ostatnie grupy, natomiast damskie pachną najczęściej mieszanką kwiatów oraz owoców, dlatego są zdecydowanie bardziej subtelne. Wiele osób zauważyło też z pewnością, że zapach perfum dla mężczyzn jest wyczuwalny przez dłuższy czas. Nie jest to przypadek, bowiem trwałość perfum uzależniona jest między innymi od nut zapachowych. Do najtrwalszych należą nuty zwierzęce oraz drzewne, natomiast najbardziej ulotne to cytrusowe. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze perfumy były trwałe, warto wcześniej sprawdzić ich nuty zapachowe. Bardzo ważny jest także sposób, w jaki aplikujemy perfumy na naszą skórę. Te same perfumy inaczej będą pachnieć na różnych osobach, a inaczej na papierku.

 

Jak sprawdzić trwałość perfum przed zakupem?

 

To, jak trwałe są perfumy, uzależnione będzie głównie od stężenia olejków eterycznych. Najtrwalsze będą zatem tzw. oryginalne perfumy, które zawierają między 20 a 43% olejków. Na drugim miejscu znajduje się woda perfumowana, tutaj stężenie waha się od 10 do 20%. Kolejna jest woda toaletowa (5-10%), a ostatnia woda kolońska, gdzie stężenie olejków wynosi 3 do 5%. Chcąc sprawdzić trwałość wody perfumowanej czy toaletowej, pamiętajmy też o tym, jak prawidłowo aplikować perfumy. Zapachów nie należy pryskać na papierek, który często znajdziemy w perfumeriach czy drogerii. Na nim zapach utrzymuje się przez inny czas niż na naszym ciele. Warto też aplikować perfumy na czystą, świeżo umytą skórę. Kiedy chcemy sprawdzić trwałość wybranego zapachu, warto zrezygnować z aplikowania na siebie zapachu, który już posiadamy w domu, aby kompozycje nie mieszały się ze sobą. Pamiętajmy o tym, że podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, perfumy także posiadają datę ważności. Zazwyczaj wynosi ona 2-3 lata od momentu ich otwarcia. Po tym czasie jakość perfum, a tym samym ich trwałość, nie będą już takie, jak wcześniej.

 

Podsumowanie

 

Trwałość ulubionych perfum jest bardzo ważna, jeżeli przez długi czas chcemy cieszyć się ich zapachem, bez konieczności ponownej aplikacji. Z tego powodu powinniśmy wiedzieć, jak sprawdzić trwałość zapachu, która zależy między innymi od nut zapachowych. Aby dobrze ocenić to, jak trwałe są konkretne kompozycje zapachowe, pamiętajmy także o ich prawidłowej aplikacji.

    Zostaw komentarz