Kontynuując korzystanie z tej strony, oświadczasz że akceptujesz naszą Politykę prywatności i cookies.
Czy perfumy z feromonami działają?

Od wieków ludzie sporządzali specjalne substancje zapachowe, które miały na celu zwiększać atrakcyjność danej osoby. Dzięki temu miała ona szybko znaleźć miłość swojego życia, a tym samym żyć długo i szczęśliwie. Tego typu motywy znajdziemy w wielu filmach czy powieściach, jednak współczesna nauka każe nam porzucić wiarę w to, że istnieją magiczne specyfiki, dzięki którym konkretna osoba zakocha się w nas od pierwszego wejrzenia. W fikcyjnych narracjach istnieje jednak ziarenko prawdy. Intensywne badania nad tym, jak działają feromony, a także czy faktycznie mają one pozytywne oddziaływanie na naszą atrakcyjność, sprawiają, że warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej uwagi. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wzrost zainteresowania perfumami zawierającymi te cudowne związki chemiczne. Czy zatem perfumy zawierające feromony działają? A jeśli tak, to w jaki sposób i w jakie konkretnie zapachy warto zainwestować? O tym wszystkim piszemy poniżej.

 

Feromony - czym są?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że feromony nie wydzielają zapachu. Ich delikatna woń może być wyczuwalna jedynie w przypadku bardzo silnego stężenia, jednak nawet wówczas istnieje marginalne prawdopodobieństwo, że świadomie zwrócimy na nią uwagę. Feromony to substancje chemiczne produkowane przez organizm ludzki. Zgodnie z wieloma teoriami mają one pozytywny wpływ na naszą atrakcyjność, a co za tym idzie - przyciągają płeć przeciwną, prowadząc do podniecenia seksualnego i pobudzenia emocjonalnego. Za ich wyczuwalność odpowiada specjalny narząd lemieszowo-włosowy, odkryty przez holenderskiego lekarza Fredericka Ruyscha. Początkowo twierdził, że istnieje on wyłącznie u zwierząt, później poszerzył zasięg o osoby w życiu płodowym. Współczesne badania dowodzą jednak, że feromony mogą być wyczuwalne przez znaczną cześć gatunku ludzkiego.

 

Rodzaje feromonów

Opisywane substancje możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszą z nich stanowią naturalne feromony, produkowane przez nasz organizm. To, jak dokładnie działają feromony naturalne, nie zostało jeszcze do końca odkryte. Pewne jest jednak to, że nasz organizm wysyła sygnały, żeby wywoływać określoną reakcję u osoby płci przeciwnej. Kolejną kategorię stanowią feromony syntetyczne. Tego typu feromony wytwarzane są w laboratoriach i destyluje się je z innych związków, a następnie poddaje krystalizacji i filtracji. Najpopularniejsze feromony męskie to między innymi androstadienon, androstenon, czy też androstenol. Feromony damskie to na przykład kopuliny oraz estratetraenol. Zakłada się, że osoby wydzielające odpowiednie feromony stają się znacznie bardziej pociągające w oczach kobiet bądź mężczyzn. Warto jeszcze dodać, że feromony kobiece stanowią mniejszą część tego typu substancji.

 

Perfumy z feromonami - czy naprawdę działają?

Perfumy z feromonami cieszą się dużą popularnością. Czy jednak faktycznie są skuteczne? Naukowcy udowodnili, że tego typu damskie lub męskie perfumy mogą być skuteczne, ale muszą być wyczuwalne przez osobę, która wyposażona została we wspomniany wcześniej narząd lemieszowo-włosowy. W przypadku osoby wydzielającej odpowiednie feromony istnieje zatem szansa, że zostanie ona uznana za bardziej atrakcyjną i pożądaną. Jednym słowem - wzbudzać będzie pobudzenie seksualne u płci przeciwnej.

 

Jakie perfumy z feromonami wybrać?

Bardzo dobra wiadomość jest taka, że nie musimy kupować specjalnych produktów, bowiem wiele substancji, znajdujących się w popularnych perfumach, ma działanie podobne do feromonów. Dzięki temu możemy z jednej strony cieszyć się ulubionymi perfumami, a z drugiej zwrócić uwagę partnera lub partnerki. Na jakie zatem perfumy warto postawić? Z jednej strony takie, które będą zawierać następujące nuty - cywet, ambra, piżmo. To właśnie one od wieków były używane do tego, aby wpływać na emocje i decyzje innych osób (również w kontekście pożądania płciowego). Kolejną grupę stanowią kompozycje korzenne i kwiatowe. Jeżeli zatem w naszych ulubionych perfumach znajdują się wanilia, jaśmin, cynamon, albo drzewo sandałowe - to mogą one odgrywać taką rolę, jaką odgrywają feromony.

 

Podsumowanie

Wydzielanie feromonów przez kobiety ma spowodować, że stają się one bardziej pożądane w oczach mężczyzn i odwrotnie. Te cudowne substancje wciąż są obiektem badań wielu naukowców i ogólnie możemy je podzielić na naturalne oraz sztuczne feromony. Bardzo popularne są na przykład perfumy z feromonami. Na rynku dostępne są jednak liczne zapachy, których nuty zapachowe działają bardzo podobnie do tych wspomnianych wcześniej cudownych substancji. Na koniec warto pamiętać o jednym - o atrakcyjności osoby decyduje szereg różnych czynników. Warto mieć to na uwadze również wtedy, kiedy dobieramy dla siebie idealne perfumy na daną okazję (z feromonami lub bez nich).

    Zostaw komentarz