Kontynuując korzystanie z tej strony, oświadczasz że akceptujesz naszą Politykę prywatności i cookies.
Woda perfumowana a perfumy - sprawdź czym się różnią

Kiedy wybieramy ulubione flakony, których zawartość przez cały dzień ma otulać nasze ciało, pod uwagę bierzemy różne kryteria. W wielu drogeriach oraz perfumeriach znajdziemy bowiem bardzo bogaty asortyment różnorodnych produktów - wśród nich wskazać można na przykład wody toaletowe, wody perfumowane lub prawdziwe perfumy. Dla mężczyzn doskonałym wyborem jest również woda kolońska (eau de cologne), która dodatkowo odkaża skórę podrażnioną po goleniu. Należy jednak wiedzieć, że istnieje zasadnicza różnica pomiędzy wspomnianymi wodami zapachowymi, nawet jeżeli początkowo wydaje nam się, że ich aromat jest niemal identyczny. Bardzo ważne jest między innymi stężenie olejków eterycznych, bowiem to właśnie ono wpływa na trwałość i intensywność zapachu. Warto zatem wiedzieć, że to, co w popularnych drogeriach określa się mianem "perfum" niekoniecznie pokrywa się z ich prawdziwą definicją. Kluczowe znaczenie odgrywa tutaj wspomniane już stężenie olejków zapachowych. Wiele osób zastanawia się chociażby nad tym, czym różni się woda perfumowana a perfumy. Co lepiej wybrać, kiedy ważny jest dla nas intensywny zapach, który długo utrzymuje się na skórze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice, będące pomocą podczas wyboru danego zapachu.

 

Jak powstają perfumy?

Wszystkie wody zapachowe posiadają mniej więcej taki sam skład, natomiast zasadnicza różnica polega na doborze proporcji, które determinują ich wyrazistość oraz trwałość. Wody toaletowe, wody perfumowane, perfumy (eau de parfum) czy wody kolońskie (eacu de cologne) to odpowiednio dobrana mieszanka specjalnych substancji homogenizujących, rozpuszczalnika (najczęściej alkoholu etylowego), środków wzmacniających zapach i najważniejszego - serca całej mieszanki, jaką są olejki zapachowe. Wśród olejków zapachowych do wyboru mamy praktycznie niezliczoną ilość różnych aromatów - od subtelnych, kwiatowych zapachów, po aromaty ziemi, przez mocne, bardzo wyraziste zapachy przypraw. To, jaką wodę perfumowaną, wodę toaletową czy perfumy wybierzemy, zależy właśnie od tego, czy dane połączenie olejków zapachowych skradnie nasze serce.

 

Prawdziwe perfumy - co je wyróżnia?

Prawdziwe perfumy (inaczej określane również jako perfumy właściwe) należą do zapachów, które wyróżnia największe stężenie olejków eterycznych. Wynosi ono od 20 do aż 40 procent. Właśnie z tego powodu ich zapach jest niezwykle trwały, dlatego wystarczy zaledwie kilka kropli, a nuty zapachowe będą otulać całe ciało przez cały dzień. Ponadto perfumy cechują się wysoką intensywnością, dlatego jeden mały flakonik wystarczy nam na niezwykle długi czas. Warto mieć jednak na uwadze, że w perfumach specjalizują się znane marki, dlatego ich cena jest stosunkowo wysoka. To naprawdę luksusowe towary, których próżno szukać w popularnych drogeriach w supermarkecie. Doskonale sprawdzają się na wyjątkowe okazje i są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów unikatowych zapachów. Dostępne są w małych, eleganckich flakonach.

 

Wody perfumowane - czyli eau de parfum

Woda perfumowana posiada mniejsze stężenie olejków zapachowych niż perfumy, ale cechuje ją też niższa cena. Waha się ono zazwyczaj od 10 do 15 procent rozpuszczonych w 90 procentach alkoholu. Zapach wody perfumowanej również cechuje trwałość oraz intensywność, jednak nie są one już tak duże jak w prawdziwych perfumach. Woda perfumowana cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierana przez osoby ceniące sobie zapachy dobrej jakości. Warto mieć na uwadze fakt, że intensywny zapach oraz jego trwałość mogą zależeć od tego, jakie dokładnie nuty zapachowe znajdują się w danej kompozycji. Przykładowo woda perfumowana, w której zawarte zostały orientalne olejki eteryczne, będzie trwalsza niż ta z delikatnymi, kwiatowymi dodatkami. Jeżeli zatem lubimy na przykład zapach piżma, to będzie on unosić się na skórze dłużej.

 

Woda perfumowana a perfumy - podsumowanie

Woda perfumowana, woda toaletowa (czyli eau de toilette), woda kolońska, wreszcie - prawdziwe perfumy z dużą zawartością olejków eterycznych. Wybór dostępnych na rynku produktów jest naprawdę bardzo bogaty, dlatego warto znać zasadnicze różnice między nimi. Najwyższe stężenie olejków eterycznych zawierają oczywiście perfumy właściwe, tuż za nimi znajdziemy wodę perfumowaną. Najniższe stężenie olejków eterycznych znajdziemy natomiast posiadają natomiast wody toaletowe, czyli eau de toilette - od 5 do maksymalnie 10 procent. Właśnie dlatego woda toaletowa dobrze sprawdza się jako woda odświeżająca. Przede wszystkim warto zapamiętać, że woda perfumowana, woda toaletowa lub perfumy nie są pojęciami, których należy używać wymiennie. To, z jakim produktem mamy do czynienia zależy bowiem od stężenia olejków zapachowych. Każdy z nich świetnie sprawdza się w różnych sytuacjach, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś specjalnego (bez względu na to, czy bardziej przemawia do nas nuta głowy czy nuta serca).

    Zostaw komentarz